Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.
   » Strona główna
   » VWMANIA
   » Speed Mania
   » Konkurs Auto Sezonu 2018
   » Demo Car VW MKI
   » Demo Car VW Touran
   » Project Wolf
   » Kontakt

W sprawach  stoisk wystawowych oraz sponsoringu proszę o kontakt:

e-mail: biuro@vwmania.org

     VRTerror
2015-07-29
cieplak 1Stare ludowe porzekadło głosi, że są na tym świecie rzeczy, które się filozofom nie śniły. Elementy sprzeczne z podstawami logiki. Świat tuningu rządzi się jednak własnymi prawami i to co jest nie do pomyślenia dla przeciętnego motoryzacyjnego ignoranta, dla fanatyka modyfikacji jest jedynie motywacją do działania. Nie zastanawiając się więc nad sensem idei bierze po prostu poczciwego Golfa 2 i zwiększa jego moc.

  

 

cieplak2

Druga generacja kultowego kompaktu ma szerokie spektrum wielbicieli. Ludzi o różnych upodobaniach i odmiennym zakresie sprawności mentalnej. Za ich sprawą mody w dwójkach dzieli się na 3 podstawowe grupy - fantazyjne wydumki będące mieszanką promocji na precjoza w dziale "tuning" z artykułami murarskimi, piękne i dopracowane w każdym szczególe pomniki na kołach, oraz wszelkiego rodzaju miejscy ściganci. Tym razem skupimy się na tej trzeciej grupie.

cieplak3

Początkujący fani robienia zamieszania na ulicy zaczynają od przelotowego wydechu w 1.3. Jest głośno i nic poza tym. Niektóre jednostki trafiają pod opiekę bardziej zaprawionych w bojach zawodników i zaczynają się swapy. 1.8T, R32 czy R36 są już na porządku dziennym w tym nadwoziu. Pojawiają się Golfy o mocach 200, 300, 500 KM. Czy ten parametr ma jakąś górną granicę? Jeśli tak, to z pewnością jest ona sukcesywnie przełamywana na Pomorzu.

cieplak4

Cieplak to już ważna persona w światku wyścigów równoległych. Jak się spojrzy w jego portfolio i zobaczy jego dwójkę, nie ma się co dziwić. Zwykły Golf powiecie. Koza, na stalówkach, oklejony, żeby wyglądać groźnie. Bałagan w umyśle pojawia się dopiero po przekręceniu kluczyka. Uaktywnia się wtedy potwór. Fabryka mocy. Generator przeciążeń godnych programu kosmicznego. VRT. Oczywiście nie takie zwykłe VR6 z dołożonym turbo. Należy zacząć od tego że pierwotna pojemność 2,8 l została rozwiercona do 3,1 l. Tłoki i korbowody zmieniono na kute odpowiedniki. Zawory powiększono o 2mm, a sprężyny zaworowe i talerzyki teraz wykonane są z tytanu. Również wałki rozrządu to obecnie produkty wykonane na zamówienie. Mają one znieść do 8500 obrotów/min. Kolektory ssący i wydechowy również są owocem rzemieślnictwa rodzimych ekspertów od mocy.

cieplak5

Wszystkie te zmiany zmierzają do jednego - głównego sprawcy całego zamieszania. Mowa oczywiście o turbosprężarce. W komorze rozgościł się Garret GT4202R. Nie co dzień widzi się turbo wielkości baku paliwa przeciętnego motocykla... W aucie takim jak to znika problem gryzoni siejących spustoszenie w instalacji elektrycznej, gdyż są one od razu mielone i wypluwane wypuszczonym w błotniku wydechem. Tak, Golf Cieplaka, niczym diabelski nakoksowany parowóz strzela ogniem nie za siebie a w górę! Jest to rozwiązanie o tyle widowiskowe co praktyczne. Pozwala uniknąć ogniowych ofiar. I tym razem mowa nie tylko o piszczelach nierozważnych osób, nie zdających sobie sprawy z potencjału tego auta, ale też o spadochronie. Zaraz? Spadochron w Golfie!? Tak, przy mocach w takim zakresie do jakich dobrnęła dwójka Cieplaka i przy prędkościach na mecie zmagań na 1/4 mili same tarcze to za mało. Przydatna przydaje się czasza spadochronu będącego powietrzną kotwicą gwałtownie wyhamowującą rozpędzony czerwony pocisk.

cieplak6

Warto jednak wspomnieć o najistotniejszym, czyli o mocy. Owszem, malkontenci powiedzą że nie samymi końmi mechanicznymi człowiek żyje. Ale kto by się nimi przejmował. Każdy fanatyk motoryzacji, czy to w wieku produkcyjnym, czy już na emeryturze kocha te liczby. A w tym przypadku są one spore... Na zawodach auto jest wystrojone tak aby było możliwie jak najmniej awaryjne. Przy doładowaniu 2,5 bar wypluwa skromne... 900 (DZIEWIĘĆSET!) KM. Dużo? Pewnie tak, choć to i tak nie kres możliwości tego potwora. Wystarczy zwiększyć doładowanie do 2,7 bar aby na monitorze hamowni zabrakło skali... Ostatnia wizyta w Niemczech pokazała że monitor na rolkach jest zbyt mały i z trudem pomieścił czterocyfrowy rezultat... 1010 KM. Pragnę przypomnieć że wciąż mówimy o Golfie! Układ paliwowy zapobiegliwie jest gotowy na więcej. Docelowo może on obsłużyć 1100 KM osiąganych na alkoholu. Auto napędzane alkoholem - prawdziwie polski projekt.

cieplak7

Wykresy to jedno a rzeczywistość podczas rywalizacji to drugie. Tabuny KM należy okiełznać i przekierować tam gdzie ich miejsce, czyli na asfalt. Oczywistym jest że auto ma napęd AWD. W tym przypadku wszystkie potrzebne podzespoły przeszczepiono z Golfa IV R32. współgrają one z przebudowaną skrzynią biegów ze zmienionymi przełożeniami. Wszystko ogarnięte na komponentach najwyższej jakości co jest konieczne przy aucie w którym w wyniku przeciążeń działających na karoserię niczym w klasycznych kreskówkach - silnik rwie do przodu a nadwozie zostaje.

cieplak8

Jak ten samochód przyspiesza? Wskazówka prędkościomierza pnie się w górę szybciej niż zadłużenie Grecji. Pierwszą setkę osiąga w czasie krótszym niż przeciętny imigrant z portu w Calais jest w stanie zaatakować naczepę. Dla matematycznych fetyszystów podamy konkretne liczby: 0-100 - 2,1 sek; 100-200 - 3,5 sek. Najlepszy czas wykręcony na dystansie 1/4 mili to jak do tej pory 9,245 sek. Pośród fanatyków naprawdę mocnych aut popularny jest pewien test. Pewni siebie jegomoście zakładają się że pasażer w wyniku przyspieszeń nie da rady sięgnąć po banknot umieszczony na desce. W tym przypadku taki test jest nad wyraz oczywisty. Tutaj na prawym fotelu można by posadzić statystycznego dzieciaka z USA a nominał na desce zastąpić hamburgerem. Nagrzany nastolatek nie tylko nie przeszedłby tej próby, ale po chwili leżałby razem z wyrwanym z mocowań fotelem niczym bezradny, położony na plecach żółw. Rozważając już pozew do sądu za uraz na izolowanej cholesterolem psychice.

cieplak9

Będąc w temacie wnętrza można jedynie powiedzieć że ma akustykę godną kaplicy. Totalnie wyzuta z tapicerki kabina mocno rezonuje. Ascetyzm aż bije po oczach. W kokpicie nie ma nic poza kubełkowym fotelem i short-shifterem. Tył wzbogaca sportowy bak paliwa. Całość trzyma w ryzach pełna klatka bezpieczeństwa. Wszystkiego dopełnia jeden lansiarski element, jakim jest szyberdach.

cieplak10

Tak ekstremalnie przebudowane auta wymagają stałej opieki mechanicznej. Szczęśliwie Cieplak zna się na rzeczy, prowadząc warsztat MK2 VRT Turbo Fabrication, którego wizytówką jest właśnie ten Golf. Chętnych zobaczenia co to auto potrafi zapraszamy na nasz zlot, gdzie czerwony przeciąg kilkukrotnie pokara asfalt ku uciesze tłumów. Chcących już teraz nastroić się do tego spotkania z bestią zachęcamy do obejrzenia pełnej galerii zdjęć dostępnej na stronie Autospotter.pl, oraz krótkiego filmu zrealizowanego przez Conek foto.

  

logo autospotter cz.b. male

WSZYSTKIE NEWSY

Profesjonalne bezpÂłatne statystyki www
Copyright © 2006-2024 vwmania.org