Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.
   » Strona główna
   » VWMANIA
   » Speed Mania
   » Konkurs Auto Sezonu 2018
   » Demo Car VW MKI
   » Demo Car VW Touran
   » Project Wolf
   » Kontakt

W sprawach  stoisk wystawowych oraz sponsoringu proszę o kontakt:

e-mail: biuro@vwmania.org

     Golf Tuning Injection
2015-06-07
IMG_4035 (Copy)GTI - Gran Turismo Injection. Skrót znany praktycznie każdemu. 3 litery istotne do tego stopnia, że gdyby na Pomorzu był powiat z takimi tablicami rejestracyjnymi to z miejsca stałby się miejscem kultu, a Panie w wydziale komunikacji musiałyby uruchomić nocną zmianę. Choć ów przydomek pojawiał się na wielu autach u kilku producentów, to bezsprzecznie tym najsłynniejszym jest tylko on - król i prekursor segmentu hot-hatch. Golf GTI.

  

 

Młody tuner na początku swojej drogi ma do wyboru dwie ścieżki. Może on wybrać pierwsze lepsze auto, które pieczołowicie będzie doprowadzał do ideału, słusznie będąc dumnym z każdego samodzielnie dołożonego elementu wyposażenia. Może też niczym Tom Hanks w kodzie DaVinci wyruszyć w poszukiwanie świętego Graala tuningowców, czyli legendarnej dobrej bazy do modów. 

IMG_4055 (Copy)

Tą właśnie drogę obrał Patryk. Stwierdził że skoro auto ma być zrobione najbardziej poprawnym dla VAGów stylu, to niech ten OEM+ zacznie się od wielkiego "O". Dlatego na jego podwórku zawitało nic innego jak GTI. Czarny jak smoła miejski ścigant z racji swojego rodowodu nie był wykorzystywany na niewinne kulanki na działkę, tylko do kąsania każdego auta w mieście i udowadniania że 200 KM wystarcza do wyimaginowanych prób czasowych odbywających się w miejskich realiach. Niestety taka eksploatacja może wpłynąć na ogólny wygląd auta. I o ile mechanicznie nie było większych zarzutów o tyle elegancki niegdyś lakier przypominał zużyty skórzany but krakowskiego kloszarda. Zapadała więc męska decyzja - malujemy!

IMG_4128 (Copy)

Tak też się stało. Golf powędrował do lakiernika. Niestety z tym zawodem coraz częściej pojawiają się fantaści, a prawdziwi rzemieślnicy są na wyginięciu. Patryk nie był więc do końca zadowolony z efektów, ale postanowił przemęczyć się przez rok. Jeżdżenie z zamkniętymi oczami musiało być bardzo trudne... Po tym okresie GTI trafiło do Spa, gdzie w końcu zostało zrobione na bóstwo. Z lakieru wyciągnięto to, co w ciemnych odcieniach najistotniejsze - głębię. Tak wylizany lakier szkoda byłoby wystawiać na gołębi ostrzał, więc aby jeszcze sprawniej unikać tej nieprzyjemności zapadła decyzja aby to wypielęgnowane nadwozie zyskało na wigorze.

IMG_4158 (Copy)

Uturbiony silnik aż się prosi, aby w nim podłubać. Patryk podszedł do tego rozsądnie. Uznał, że zamiast samemu bawić się z laptopem czy też jechać do któregoś z kolegów, którzy tylko w teorii mają wiedzę na poziomie ekspert a w praktyce potrafią jedynie odpalić ETKĘ, lepiej udać się do specjalisty. Kogoś, kto nie potrzebuje przechwałek, bo jego najlepszą wizytówką będą efekty jego prac. W ten sposób czarny kompakt trafił do kościerskiego Powerchipu. Pierwszy przelot na rolkach pokazał że ktoś już w ten samochód ingerował i kreski życia wykazały 216 KM. Paweł, właściciel Powerchip Kościerzyna zaczął więc od wgrania seryjnego softa, na którym swobodnie mógł wystroić auto tak, żeby i jeździło i przede wszystkim żyło. Tym sposobem finalnie auto wypluło całkiem przyzwoite 255 KM. Wsparciem dla osiągnięcia tego wyniku jest 3" wydech przelotowy oraz wkładka filtra K&N. Wszak każdy zawodnik będzie miał problem ze sprintem jeśli z płucami nie będzie wszystko w porządku. W trosce o kondycję auta poza przyjemnymi kreskami rysowanymi przez hamownię Golf niebawem ponownie zawita do Powerchipu na eliminację typowej dla FSI bolączki czyli oczyszczanie kanałów dolotowych z nagaru. To się nazywa kompleksowe podejście do klienta!

IMG_4079 (Copy)

Przyrost mocy powinien być sprzężony z kolejnymi elementami tuningowej układanki. Pierwszym z nich jest trakcja. Ćwierć tysiąca KM trzymane jest asfaltu z brakiem opcji na zwiedzanie pobocza, za sprawą zawieszenia gwintowanego AP. Produkt o bardzo przyzwoitym stosunku jakości do ceny sprawdza się tu nad wyraz dobrze.

IMG_4019 (Copy)

Kolejne na liście były hamulce. Wszak stara mantra głosi, że nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata. Na jakiejś nie mogącej ustąpić ścianie. Dlatego lepiej być mądrzejszym i zatrzymać się jeszcze przed nią. W przypadku Golfa odpowiadają za to 4-tłoczkowe zaciki Brembo przeszczepione z VW Touraega. Wgryzają się one w tarcze o średnicy 330mm. Taki zestaw to kompromis między właściwym hamowaniem a... miejscem oferowanym przez felgę! Skręcane Arteci Turbo nawet pomimo 18" średnicy stawiały pewne wytyczne odnośnie hamulców. Szczęśliwie po kilku przymiarkach wszystko się mieści i co najważniejsze - działa.

IMG_4043 (Copy)

Stylistycznie w GTI nie trzeba wiele poprawiać. Upodabnianie go do R32 mogłoby być groteskowe. Nie zamknęło to jednak przed Patrykiem furtki. Wszak w odwodzie jest jeszcze edycja jubileuszowa! Z GTI 30 Jahre zawitała tu przednia dokładka, oraz tylne lampy. Dwa nienachlane smaczki, które dodały Golfowi odrobinę pikanterii, po zmroku intensyfikowanej za sprawą fabrycznej instalacji ksenonowej. Wnętrze fabrycznie cieszyło oko za sprawą skórzanych półkubłów z wytłoczonymi trzema magicznymi literami oraz rasowo przeprofilowaną kierownicą. Nie trzeba tu więc było nic zmieniać. Nic tylko wsiadać i jechać, zerkając czasem na odważnie podnoszącą się wskazówkę prędkościomierza.

IMG_4093 (Copy)

Opieranie się na sprawdzonej sztuce modyfikacji stylistycznych oraz powierzanie opieki mechanicznej specjalistom jest kluczem do tego aby auto przykuło uwagę i to nie tylko na drodze. Poprawność czarnego GTI zagwarantowała mu miejsce na Faktorii, na której widzimy się już za półtora miesiąca!

IMG_4108 (Copy)

Sesja zdjęciowa Golfa powstała we współpracy z Powerchip Kościerzyna. Chcecie tchnąć trochę życia w swoje auto - kontaktujcie się z Pawłem TUTAJ.

powerchip logo

IMG_4161 (Copy)

IMG_4064 (Copy)  IMG_4153 (Copy)

IMG_4148 (Copy)

IMG_4146 (Copy)

IMG_4135 (Copy)  IMG_4021 (Copy)

IMG_4101 (Copy)  IMG_4102 (Copy)

 

 

 

 

WSZYSTKIE NEWSY

Profesjonalne bezpÂłatne statystyki www
Copyright © 2006-2024 vwmania.org